Aktualności Aktualności

Święto Lasu Bartnicy Sudetów w Nadleśnictwie Międzylesie

Niespełna tydzień temu 19 września w niedzielę od samego rana szykowaliśmy się do wielkiej imprezy plenerowej pn. Święto Lasu- Bartnicy Sudetów".

Od czerwca rozmyślaliśmy nad niezliczoną ilością atrakcji, zabaw, konkursów, warsztatów edukacyjnych i rywalizacji. Ah dużo tego było... Tyle przygotowań, tyle zaangażowania, a od wydarzenia minął już tydzień. Przechodząc do meritum sprawy.

Chcieliśmy w kilku słowach podsumować kilka ważnych kwesti:

Kto nas odwiedził? W całym wyderzeniu byli wraz z nami Dyrektor RDLP we Wrocławiu Pan Tomasz Olszewski, Europoseł Pani Anna Zalewska, Wicewojewoda Pan Bogusław Szpytma, Nadleśniczy Nadleśnictwa Międzylesie Pan Krzysztof Rusinek oraz Burmistrz Miasta i Gminy Międzylesie Pan Tomasz Korczak. W wydarzeniu wzięło udział kilka Nadleśnictw: Nadleśnictwo Międzylesie, Nadleśnictwo Bystrzyca Kłodzka, Nadleśnictwo Lądek Zdrój, Nadleśnictwo Żmigród, Nadleśnictwo Jugów, Nadleśnictwo Lwówek śląski oraz znajomi z północy polski z Nadleśnictwo Wichrowo z RDLP w Olsztynie. Obecny był również Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Godpodarki Wodnej we Wrocławiu oraz Liga Ochrony Przyrody we Wrocławiu.

Całą oprawą tego wydarzenia zajmowały się konferansjerki: Rzecznik RDLP we Wrocławiu Pani Malwina Sokolowska, Specjalista LOP we Wroclawiu Pani Marta Wiktor oraz Specjalista i Rzecznik Nadleśnictwa Międzylesie Pani Joanna Krawiec.

Co było dla Was przygotowane i z czego mogliście skorzystać?

📍Gra terenowa- ogromna ilość leśnych stanowisk gdzie każdy biorący udział w grze odwiedzał stanowiska i mógł porozmawiać z leśnikami o tym, co się dzieje w lesie począwszy od pracy leśnika, szkółkarstwa, sadzenia i wycinki drzew, odbiórki drewna które trafia np. do tartaków i kolejno do sklepów meblowych typu Ikea. Można było porozmawiać o bushcrafcie i survivalu, w którym brała rowniez firma Decathlon specjalizująca sie w tego typu tematach. A jak wiecie od kilku miesięcu Program Zanocuj w lesie cieszy się dość dużym powodzeniem. Było rownież Bartnictwo ( dzianie kłody, opowieści o dziejach bartnictwa, zbijanie domków) i pszczelarstwo (krok po kroku o pszczołach i ulach, o roślinach miododajnych, o pszczołach dzikożyjących) oraz pokaz arborystyki.

📍Czekały na wszystkich warsztaty artystyczne, edukacyjne i leśno- kulinarne. Każdy, zarówno młodszy jak i starszy mógł dowiedzieć się, że las to nie tylko drzewa, ale również owoce, grzyby i zioła z których na codzień korzystamy.

📍Były przygotowane rozgrywki i konkursy w których zarówno młodsi i starsi mogli sie wykazać.

📍W trakcie całego eventu można było spróbować produkty Dobre z Lasu, które serwowane były przy stoisku Nadleśnictwa Międzylesie. Towarzyszyła nam degustacja produktów Stawy Milickie, Karola Okrasy i Patelni Plenerowej.

📍Można było rownież skosztować leśnych prpduktow naszych lokalnych producentów którzy stawiają na dobre, smaczne i zdrowe produkty pochodzenia lesnego.

A już tak na koniec: Bardzo chcielibyśmy podziękować za wsparcie przy organizacji tego eventu RDLP we Wroclawiu, LOP we Wrocławiu oraz pomoc ze strony WFOŚiGW we Wrocławiu, UMiG Międzylesie oraz MGOK w Międzylesiu. Z takimi instytucjami wszystko się udaje.

Dziękujemy wszystkim za pomoc 🙂 Darz Bór pracownicy Nadleśnictwa Międzylesie Więcej informacji i zdjęć znajdziecie pod linkiem:

http://24klodzko.pl/swieto-lasu-w-miedzylesiu-nowa-cykliczna-impreza-lasow-panstwowych-i-nadlesnictwa-miedzylesie/