Asset Publisher Asset Publisher

II edycja Egzaminów dla uczniów z Technikum Leśnego w Bystrzycy Kłodzkiej w Nadleśnictwie Międzylesie

Już drugi rok z rzędu Nadleśniczy Krzysztof Rusinek wraz z Panią Dyrektor Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Bystrzycy Kłodzkiej Dorotą Łakucewicz oraz Panią Kierownik praktyk Małgorzatą Kowalczewska wspólnie podjęli inicjatywę takich działań w Międzylesiu.
 
Należy przypomnieć, że praktyki zawodowe w bystrzyckiej szkole o profilu leśnym do tego roku odbywały się tylko w Nadleśnictwie Międzylesie, które jako pierwsze wyraziło zgodę i chęć współpracy z młodzieżą.
 
Młodzież rownież jednostkowo odbywała w naszej jednostce praktyki z zakresu informtyki.
W tym roku podobnie jak w poprzednich latach uczniowie będą odbywać miesięczne praktyki terenowe w kwietniu.
Dnia 17.01.2024 r. na terenie Nadleśnictwo Międzylesie, Lasy Państwowe w warunkach pięknej zimowej scenerii odbył się egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie Technik Leśnik dla uczniów Technikum Leśnego w Bystrzycy Kłodzkiej.
 
Pracownicy Nadleśnictwa Międzylesie stanęli po raz kolejny przed trudnym zadaniem wybrania odpowiedniego miejsca na terenie Nadleśnictwa do przeprowadzenia egzaminu. Jako idealne miejsce wskazali powierzchnię znajdującą się na terenie Leśnictwa Nowa Wieś.
 
Zgodnie z wytycznymi przekazanymi przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną Służba leśna przygotowała powierzchnię oraz wyznaczyła drzewa do pomiaru dla zdających uczniów.
 
W tym roku adepci leśnictwa mieli za zadanie zmierzyć się z szacunkami brakarskimi. W tym miejscu można postawić pytanie, czym właściwie są szacunki brakarskie? 
 
Szacunek brakarski jest to określenie miąższości i jakości DRZEW planowanych do pozyskania.
To bardzo ważny aspekt w funkcjonowaniu każdego Nadleśnictwa, ponieważ są one podstawą do sporządzenia planu pozyskania oraz planu sprzedaży drewna.
Szacunki brakarskie można wykonać za pomocą czterech metod:
-przez porównanie;
-posztuczną;
-masową;
-obrębową.
 
Na egzaminie terenowym przyszli leśnicy mieli za zadanie:
1. Wykonać szacunki brakarskie metodą posztuczną. Metoda posztuczna polega na pomiarze osobno każdego drzewa w drzewostanie.
2. Na wyznaczonych powierzchniach określić klasę jakości pomiar wysokości i średnicę drzew w celu określenia miąższości drzewostanu.
 
Jako ostatni z zadaniami na powierzchni zmierzył się Nadleśniczy Krzysztof Rusinek, wierzymy, że pomyślnie zda egzamin.
 
Po przeprowadzonym egzaminie Nadleśniczy, członkowie komisji oraz uczniowie wzięli udział we wspólnym pieczeniu kiełbasek na ognisku.
Wszystkie zdjęcia zostały wykonane w trakcie przygotowań i po sesji egzaminacyjnej.
 
Tekst: M.Włoszczyński, K.Rusinek, J.Krawiec
Fot: A.Rumin, M.Plech
 
Dar Bór,
Mamy nadzieję, że wszystkim podchodzącym do egzaminu uczniom egzamin się powiódł i trzymamy kciuki za jak najlepsze wyniki!