Asset Publisher Asset Publisher

Hodowla Lasu

HODOWLA LASU Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie trwałości i ciągłości rozwoju ekosystemów leśnych realizowanie poprzez wzbogacanie rodzimych drzewostanów oraz racjonalne użytkowanie i odnawianie zasobów leśnych w oparciu o podstawy przyrodnicze. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew lasotwórczych, produkcję materiału sadzeniowego na szkółkach, zakładanie upraw leśnych i ich pielęgnację oraz ochronę upraw i drzewostanów.

Wśród najważniejszych zadań z zakresu hodowli lasu na lata 2020-2029 wykonywanych w Nadleśnictwie Międzylesie wymienić należy:

 

Ia. Odnowienia i zalesienia obejmują powierzchnię zrębów bieżących oraz planowanych 37,55 ha

II. Odnowienia pod osłoną kontynuacja procesu odnowienia realizowanego rębniami częściowymi, gniazdowymi lub stopniowymi oraz podsadzenia, dolesienia luk i przerzedzeń.

IIa. Odnowienia pod osłoną przy rębniach złożonych jako kontynuacja procesu odnowienia realizowanego rębniami częściowymi lub stopniowymi 1253,92 ha

IIcDolesienie luk i przerzedzeń  obejmują powierzchnie luk w drzewostanach II i starszych klas wieku, lecz nie przeznaczonych do użytkowania rębnego oraz w drzewostanach przerzedzonych.  Stosuje się sadzonki gatunków w pełni wykorzystujących istniejące mikrosiedlisko, z jednoczesnym zwróceniem uwagi na dobór składu gatunkowego do przyjętego typu gospodarczego drzewostanu  12,65 ha

III. Poprawki i uzupełnieniaPoprawki dotyczą upraw zakładanych na powierzchniach otwartych – zalesień, w wieku do 5 lat. Uzupełnienia projektowano w starszych uprawach i młodnikach, w wieku do 20 lat, o niskim czynniku zadrzewienia. Zabieg zaplanowano na powierzchni 4,72 ha

IVa. Pielęgnowanie gleby  wykonuje się w uprawach do 5 lat przy planowaniu

dolesień luk i przerzedzeń oraz na powierzchniach projektowanych do odnowienia przy

występowaniu nalotu dobrej jakości o pokryciu powyżej 20% danej powierzchni  106,21 ha.

IVb. Pielęgnowanie upraw (CW) wykonuje się w uprawach w wieku powyżej 5 lat,

w niektórych dolesionych lukach i przerzedzeniach oraz na powierzchniach projektowanych

do użytkowania rębnego.

IVc. Pielęgnowanie młodników (CP)  wykonuje się w młodnikach, które wymagają

wykonania zabiegów hodowlanych związanych z regulowaniem składu, wyrównywaniem

tempa wzrostu, normowaniem zwarcia, poprawą jakości i zdrowotności drzewostanu.

Wykonywane czynności maja charakter selekcji negatywnej.

Va. Melioracje agrotechniczne – zostały zaplanowane celem stworzenia dogodnych warunków wzrostu na odnawianych i zalesianych powierzchniach. Czynności wykonywane w ramach melioracji agrotechnicznych mają na celu poprawę fizycznych właściwości gleby.

 

Asset Publisher Asset Publisher

Back

RAJD SOLIDARNOŚCI

RAJD SOLIDARNOŚCI

W dniu 23 sierpnia 2014 r. , już tradycyjnie Nadleśnictwo Międzylesie gościło członków i sympatyków  NSZZ „Solidarności". Świętowanie trzydziestej czwartej rocznicy powstania Związku rozpoczęliśmy od uroczystej Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości – Marii Śnieżnej na Górze Igliczna. Uroczystościom przewodniczył Rektor Sanktuarium ksiądz Andrzej Adamiak. Gości przywitał przewodniczący Międzyregionalnej Sekcji Pracowników Leśnictwa we Wrocławiu – Adam Krakiewicz. W czasie uroczystego nabożeństwa Dyrektor RDLP we Wrocławiu wręczył najwyższe odznaczenie leśne – Kordelasa Leśnika Polskiego. Akt Nadania otrzymali ksiądz Bogusław Sawaryn, Walenty Styrcz, Władysław Droździk.

Pan Walenty Styrcz członek Prezydium Zarządu Regionu „Dolny Śląsk" NSZZ „Solidarność". Swoją postawą i zaangażowaniem zawsze stoi w zgodzie z interesami Lasów Państwowych, brał czynny udział w obronie Lasów Państwowych w 2011 r. podczas rządowych planów wcielenia Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych. Poprzez wieloletnią wzorową współpracę z leśnikami dał się poznać jako człowiek wrażliwy na sprawy związane z szeroko pojętą polityką leśną oraz przyczynił się do popularyzacji i kreowania pozytywnego wizerunku Lasów Państwowych wśród innych branż i społeczeństwa.

Ksiądz Kanonik Bogusław Sawaryn - Duszpasterza leśników i myśliwych Diecezji Legnickiej. Od 2007r. Kanonik Honorowy Kapituły Katedralnej w Legnicy oraz Diecezjalny Duszpasterz Leśników jest wielkim przyjacielem leśników i myśliwych, który z zaangażowaniem propaguje w społeczeństwie pozytywny wizerunek leśników oraz wielowymiarową rolę Lasów Państwowych w Polsce.

Pan Władysław Droździk emerytowany pracownik Nadleśnictwa Bystrzyca Kłodzka. Przepracował blisko 40 lat na stanowisku drwala  przy pozyskaniu drewna. Podczas długoletniej ciężkiej pracy dał się poznać jako pracownik wyjątkowo zdyscyplinowany i całkowicie oddany swojej pracy, którą wykonywał wzorowo z pełnym zaangażowaniem, a przy tym koleżeński, uczciwy i ambitny.

Wszyscy trzej uhonorowani w pełni zasługują na Nadanie Kordelasa Leśnika Polskiego, który jest dowodem uznania za pracę na rzecz Lasów Państwowych i gospodarki leśnej.

Koło Emerytów przy NSZZ „Solidarność" z Wałbrzycha przekazało na ręce Pana Dyrektora Grzegorza Pietruńko – Krzyż Wolności. Koleżanka Barbara Janowicz – Przewodnicząca KZ NSZZ „Solidarność" Powiatu Kłodzkiego podziękowała księżą koncelebransom za odprawioną Mszę Święta. 

Gospodarz miejsca, pan Nadleśniczy Marian Rymarski po zakończonych uroczystościach na Górze Iglicznej, zaprosił wszystkich do miejscowości Marianówka, gdzie rozpoczął się piknik rodzinny. Trasa dzieląca Sanktuarium z miejscem biesiadowania została pokonana przez uczestników w ramach corocznego Sierpniowego Dolnośląskiego Rajdu Solidarności Leśnej.  W czasie festynu dolnośląscy leśnicy, zgromadzonym gościom prezentowali swoje osiągniecia. Liczne konkursy, zabawy, w których nie tylko udział brały dzieci, pokazały ogrom pracy wkładany przez nas leśników, w celu zapewnia zrównoważonego rozwoju polskich lasów. Swoje stanowiska edukacyjne wystawiły Nadleśnictwa Międzylesie, Bystrzyca Kłodzka, Szklarska Poręba oraz Leśny Kompleks Promocyjny Sudety Zachodnie oraz LKP Lasy Doliny Baryczy. 

          Obchodzona w tym roku dziewięćdziesiąta rocznica powstania Lasów Państwowych została godnie uczczona nie tylko przez leśników, ale również bardzo licznie na te uroczystości przybyłych gości, w liczbie pond pięciuset. Uczestnicy biesiady wysłuchali koncertu muzyki myśliwskiej w wykonaniu Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Tryk", działającego przy Kole Łowieckim Lis.

Darz Bór.