Asset Publisher Asset Publisher

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę wjechać samochodem do lasu?

Zasady udostępniania lasów są precyzyjnie opisane w rozdziale 5. Ustawy o lasach.  Wynika z niej, że ruch motorowerem, pojazdem silnikowym (samochodem, motocyklem czy quadem), a także zaprzęgiem konnym dopuszczalny jest tylko drogami publicznymi. Każdym pojazdem można wjechać do lasu drogą leśną tylko wtedy, gdy jest wyraźnie ona oznaczona drogowskazami dopuszczającymi ruch (np. wskazany jest kierunek i odległość dojazdu do miejscowości, ośrodka wypoczynkowego czy parkingu leśnego). Nie dotyczy to inwalidów, którzy poruszają się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.

Uwaga! Na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące poruszania się po nich, gdyż zakaz ten wynika wprost z zapisów ustawy o lasach. Obowiązuje on cały rok, nie tylko w okresie zagrożenia pożarowego.

Także jazdę konną po lesie ustawa dopuszcza tylko drogami wyznaczonymi przez właściwego nadleśniczego.

Wszystkie te przepisy nie dotyczą pracowników nadleśnictw w czasie wykonywania obowiązków służbowych, właścicieli lasów w ich własnych lasach, osób wykonujących i kontrolujących gospodarkę leśną, służb ratujących zdrowie i mienie ludzkie (policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe), myśliwych wykonujących zadania gospodarcze oraz właścicieli pasiek zlokalizowanych w lasach.

Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna?

Nie ma, niestety, jednolitego i czytelnego systemu oznakowania dróg publicznych biegnących przez lasy. Jest to obowiązek zarządcy drogi, który powinien oznakować drogę zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów ruchu drogowego oraz ustawy o lasach. Najlepiej kierować się ogólną zasadą wjeżdżania samochodem do lasu tylko tam, gdzie wyraźnie pozwalają na to znaki drogowe. Zgodnie z ustawą o lasach nie ma obowiązku oznakowania znakami zakazu dróg, gdzie nie wolno wjeżdżać. Należy zatem stosować zasadę, że droga nieoznakowana nie jest dopuszczona do ruchu.

Nadleśnictwa ustawiają tablice informacyjne z drogami wyznaczonymi do ruchu i miejscami parkingowymi. Można także szukać takich informacji w urzędach gmin i punktach informacji turystycznej.

Gdzie zostawić samochód wybierając się do lasu?

Wybierając się do lasu należy samochód pozostawić w miejscu oznaczonym jako parking lub miejsce postojowe. Zgodnie z art. 29 ustawy o lasach tylko tam można bezpiecznie parkować. Każde nadleśnictwo przygotowuje sieć parkingów leśnych oraz miejsc parkowania pojazdów. Informacje o nich można znaleźć na stronie internetowej nadleśnictwa. Najłatwiej na nią trafić wpisując adres www.lasy.gov.pl, a potem wybierając odpowiednią dyrekcję regionalną i nadleśnictwo.  

Nie należy pozostawiać samochodów przed szlabanami i na poboczach dróg, nawet jeśli są one dopuszczone do ruchu, ponieważ utrudnia to ich gospodarcze wykorzystanie.

Czy strażnik leśny może zatrzymać samochód i wylegitymować kierowcę?

Strażnik leśny, podobnie jak inni pracownicy Służby Leśnej, którzy mają uprawnienia strażnika leśnego, mogą, zgodnie z art.29c Ustawy prawo o ruchu drogowym, zatrzymywać pojazdy i legitymować kierowców na terenie lasów. Jeżeli kierowca pojazdu nie zastosował się do przepisów i znaków drogowych dotyczących zakazu wjazdu, zatrzymywania się i postoju obowiązujących na terenie lasów musi liczyć się z tym, że strażnik leśny może go zatrzymać, wylegitymować i wydać polecenie co do zachowania się na drodze. Jeżeli samochód przewozi drewno lub zachodzi uzasadnione podejrzenie, że kierowca popełnił w lesie przestępstwo, strażnik leśny może zatrzymywać pojazd do kontroli także poza terenem leśnym.

Zgodnie z zapisami ustawy o lasach strażnik leśny ma także prawo do legitymowania innych osób, np. świadków wykroczeń i przestępstw, nakładania oraz pobierania grzywien (mandatów karnych), odbierania za pokwitowaniem przedmiotów pochodzących z przestępstwa lub wykroczenia oraz narzędzi i środków służących do ich popełnienia.

Należy się liczyć także z tym, że wobec osób uniemożliwiających kontrolę strażnik leśny ma prawo stosować środki przymusu bezpośredniego łącznie z użyciem broni.

Czy strażnik leśny może nałożyć mandat?

Strażnik leśny i pracownik Służby Leśnej mający uprawnienia strażnika np. leśniczy,  ma prawo do nałożenia grzywny w formie mandatu karnego o wysokości od 20 do 500 złotych. Grzywny są nakładane za wykroczenia określone w kodeksie wykroczeń (np. wjazd i parkowanie pojazdu w miejscu niedozwolonym, niszczenie grzybów i grzybni, płoszenie, zabijanie dzikich zwierząt, niszczenie lęgów ptasich mrowisk itd.), w ustawie o ochronie przyrody (np. wypalanie roślinności, uszkadzanie drzew i krzewów) oraz za wykroczenia określone w prawie łowieckim.

Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenie stanowi, że grzywny są nakładane w zasadzie w formie mandatu kredytowanego, wręczanego sprawcy wykroczenia za pokwitowaniem odbioru. Mandat staje się prawomocny po pokwitowaniu jego odbioru przez ukaranego, a należność grzywny należy uiścić w terminie 7 dni na konto widniejące na blankiecie mandatu.

W przypadku gdy sprawcą wykroczenia jest osoba czasowo przebywająca na terenie naszego kraju lub osoba nie mająca stałego miejsca zamieszkania i pobytu, nakłada się mandat karny gotówkowy. W takiej sytuacji należność wpłaca się od razu osobie, która nałożyła mandat.

W sytuacji, gdy wyrządzona szkoda jest znaczna (np. skradziono drewno, zniszczono fragment lasu, budowlę lub urządzenie) i kwalifikuje się to do wyższej kary niż pięćsetzłotowy mandat, strażnik leśny występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie i pełni rolę oskarżyciela publicznego. Wtedy grzywnę nakłada sąd, który dodatkowo może także orzec np. wypłacenie nawiązki za spowodowaną szkodę.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

RAJD SOLIDARNOŚCI

RAJD SOLIDARNOŚCI

W dniu 23 sierpnia 2014 r. , już tradycyjnie Nadleśnictwo Międzylesie gościło członków i sympatyków  NSZZ „Solidarności". Świętowanie trzydziestej czwartej rocznicy powstania Związku rozpoczęliśmy od uroczystej Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości – Marii Śnieżnej na Górze Igliczna. Uroczystościom przewodniczył Rektor Sanktuarium ksiądz Andrzej Adamiak. Gości przywitał przewodniczący Międzyregionalnej Sekcji Pracowników Leśnictwa we Wrocławiu – Adam Krakiewicz. W czasie uroczystego nabożeństwa Dyrektor RDLP we Wrocławiu wręczył najwyższe odznaczenie leśne – Kordelasa Leśnika Polskiego. Akt Nadania otrzymali ksiądz Bogusław Sawaryn, Walenty Styrcz, Władysław Droździk.

Pan Walenty Styrcz członek Prezydium Zarządu Regionu „Dolny Śląsk" NSZZ „Solidarność". Swoją postawą i zaangażowaniem zawsze stoi w zgodzie z interesami Lasów Państwowych, brał czynny udział w obronie Lasów Państwowych w 2011 r. podczas rządowych planów wcielenia Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych. Poprzez wieloletnią wzorową współpracę z leśnikami dał się poznać jako człowiek wrażliwy na sprawy związane z szeroko pojętą polityką leśną oraz przyczynił się do popularyzacji i kreowania pozytywnego wizerunku Lasów Państwowych wśród innych branż i społeczeństwa.

Ksiądz Kanonik Bogusław Sawaryn - Duszpasterza leśników i myśliwych Diecezji Legnickiej. Od 2007r. Kanonik Honorowy Kapituły Katedralnej w Legnicy oraz Diecezjalny Duszpasterz Leśników jest wielkim przyjacielem leśników i myśliwych, który z zaangażowaniem propaguje w społeczeństwie pozytywny wizerunek leśników oraz wielowymiarową rolę Lasów Państwowych w Polsce.

Pan Władysław Droździk emerytowany pracownik Nadleśnictwa Bystrzyca Kłodzka. Przepracował blisko 40 lat na stanowisku drwala  przy pozyskaniu drewna. Podczas długoletniej ciężkiej pracy dał się poznać jako pracownik wyjątkowo zdyscyplinowany i całkowicie oddany swojej pracy, którą wykonywał wzorowo z pełnym zaangażowaniem, a przy tym koleżeński, uczciwy i ambitny.

Wszyscy trzej uhonorowani w pełni zasługują na Nadanie Kordelasa Leśnika Polskiego, który jest dowodem uznania za pracę na rzecz Lasów Państwowych i gospodarki leśnej.

Koło Emerytów przy NSZZ „Solidarność" z Wałbrzycha przekazało na ręce Pana Dyrektora Grzegorza Pietruńko – Krzyż Wolności. Koleżanka Barbara Janowicz – Przewodnicząca KZ NSZZ „Solidarność" Powiatu Kłodzkiego podziękowała księżą koncelebransom za odprawioną Mszę Święta. 

Gospodarz miejsca, pan Nadleśniczy Marian Rymarski po zakończonych uroczystościach na Górze Iglicznej, zaprosił wszystkich do miejscowości Marianówka, gdzie rozpoczął się piknik rodzinny. Trasa dzieląca Sanktuarium z miejscem biesiadowania została pokonana przez uczestników w ramach corocznego Sierpniowego Dolnośląskiego Rajdu Solidarności Leśnej.  W czasie festynu dolnośląscy leśnicy, zgromadzonym gościom prezentowali swoje osiągniecia. Liczne konkursy, zabawy, w których nie tylko udział brały dzieci, pokazały ogrom pracy wkładany przez nas leśników, w celu zapewnia zrównoważonego rozwoju polskich lasów. Swoje stanowiska edukacyjne wystawiły Nadleśnictwa Międzylesie, Bystrzyca Kłodzka, Szklarska Poręba oraz Leśny Kompleks Promocyjny Sudety Zachodnie oraz LKP Lasy Doliny Baryczy. 

          Obchodzona w tym roku dziewięćdziesiąta rocznica powstania Lasów Państwowych została godnie uczczona nie tylko przez leśników, ale również bardzo licznie na te uroczystości przybyłych gości, w liczbie pond pięciuset. Uczestnicy biesiady wysłuchali koncertu muzyki myśliwskiej w wykonaniu Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Tryk", działającego przy Kole Łowieckim Lis.

Darz Bór.