Asset Publisher
Co dolega naszym lasom?
Nasze lasy zamierają! Dlaczego? Jest kilka przyczyn, które doprowadzają do obumierania drzewostanów: zmieniający sie klimat, susza oraz owady i grzyby patogeniczne, które atakują zdrowe lub lekko osłabione drzewa! Dlatego międzylescy leśnicy działają!
Z uwagi na duże zainteresowanie i zaniepokojenie ze strony mieszkańców wielu miejscowości położonych w sąsiedztwie lasów będących w zarządzie Nadleśnictwa Międzylesie chcielibyśmy wyjaśnić co dzieje się z naszymi lasami i co im dolega.
Przy gwałtownych i krótkotrwałych deszczach woda od razu spływa po powierzchni i gleba wciąż pozostaje sucha. Zapewne widzicie skutki braku deszczu zarówno na polach i łąkach jak i w waszych ogródkach. A przecież to nie pierwszy rok kiedy borykamy się z brakiem opadów. Coraz częsciej widzimy oznaki braku wody, zwłaszcza w okresie letnim. Zbita gleba, wysychająca ziemia i brak urodzaju. Kolejno jesień z gwałtownymi opadami, zalewania, podtopienia. Mimo tego poziom wód gruntowych miejscami spadł o ponad 2 m! Dla drzew to ogromna różnica.
Czy tylko susza jest przyczyną osłabienia naszych lasów? Problem z którym się borykamy się od wielu lat, można porównać do gry w domino. Upadek pierwszego klocka powoduje upadek następnych… tempo jest tak szybkie, że ciężko je zachamować.
Przede wszystkim gleba, na której rosną te lasy w wielu miejscach jest słaba, wyjałowiona, ponieważ są to grunty porolne. Dlatego drzewa cierpią od chorób grzybowych: opieńkowej zgnilizny korzeni i korzeniowca wieloletniego. Widocznymi skutkami tych chorób jest m.in. gnicie korzeni drzew.
Susza jest tylko kolejnym czynnikiem, który osłabia w pierwszej kolejności drzewa iglaste, a u Nas jest to świerk. Gatunek o płaskim systemie korzeniowym, to znaczy że korzenie nie są w stanie sięgnąć głęboko w glebę, z której mogłyby pobierać wodę.
Usychające świerki przyciągnęły różne gatunki owadów, w tym wypadku z rodzaju korników, które wyszukują zdrowe i osłabione drzewa, żerują na nich i doprowadzają do „śmierci”.
Kolejną ważną przyczyną zamierania lasów jest monokulturowa struktura i wiek drzewostanu.
Las zaczyna wchodzić w stadium rozpadu. To co w tej chwili robią leśnicy na terenie Nadleśnictwa Międzylesie to "spowolnienie" procesu zamierania lasu. Im skuteczniej uda nam się wyhamować przyrost liczby korników, tym bardziej zwiększą się szanse na pojawienie się nowego, zdrowego i silniejszego pokolenia lasu.
Dlatego aktualnie drzewa zasiedlone przez korniki są wycinane i wywożone z lasu poza sterfę zagrożenia. Wszystko po to by owady nie zasiedliły kolejnych drzew.
Również w celu walki z kornikiem zakładane są specjalne siatki owadobójcze, w celu uniemożliwienia owadom opuszczenia zasiedlonego drewna. Wykładamy też pułapki feromonowe, głównie w celu monitoringu liczebności szkodników.
Wszystko po to, aby zachować trwałość lasów, ponieważ to ona jest dla Nas leśników najważniejsza.
Klęskę z jaką się borykają nadleśnictwa Dolnego śląska dotknięte suszą i gradacją szkodników wtórnych, w tym i Nadleśnictwo Międzylesie można porównać do #huraganu100lecia na Kaszubach. Różnica jest taka, że tam do wylesienia na skutek wiatrów doszło w jedną noc. U nas trwa to już któryś rok z rzędu.
Czy dla leśników ta sytuacja jest komfortowa? Nikt nie cieszy się z klęski, tym bardziej leśnicy, kiedy widzą jak ich często wieloletnia praca „idzie na marnę”. Niejednokrotnie ze łzami w oczach opowiadają o tym, że kolejny fragment lasu, który był otaczany szczególną opieką, to znaczy był pielęgnowany, obkaszany, usuwano w nim drzewa przeszkadzające zaczyna wysychać. Najzwyczajniej w świecie zamiera. Jednak problem nie dotyczy już tylko świerka, schną również potężne buki, klony, brzozy, jesiony, a w innych rejonach kraju nawet dęby, które wydawać by się mogło są silne i odporne na wszystko co je otacza.
Polscy leśnicy od zawsze mają dobro lasów na sercu. Dlatego robią wszystko aby je jak najlepiej ochronić. Wykorzystują do tego zarówno doświadczenie jak i najnowsze technologie.
Dla chcących doczytać o tym co dolega naszym lasom i jak im pomóc zapraszamy do skorzystania z leśnej prasy dostępnej w biurze Nadleśnictwa Międzylesie lub do pobrania piku pdf.