Aktualności Aktualności

Sprzątamy lasy Nadleśnictwa Miedzylesie

 
Od samego rana do południa wszyscy pracownicy Nadleśnictwa Miedzylesie, zarówno biurowi, jak i terenowi wyruszyli na akcję "Sprzątamy Lasy Nadleśnictwa Międzylesie". Sprzątaliśmy w Miedzygórzu: przy zaporze wodnej, przy parkingach, na rezerwacie, na górze parkowej i przy wodospadzie oraz w Szklarni na kwadracie i w okolicach stacji PKP w kierunku Lesicy. Zebraliśmy prawie 120 worków śmieci.
Sam cel akcji mówi każdemu z Nas bardzo dużo. Niby każdy wie o tym, że nie wolno wyrzucać śmieci gdzie się nam żywnie podoba. Hmm...ku naszemu zaskoczeniu okazuje się jednak, że z roku na rok jest coraz więcej śmieci. Co sie z Nami dzieje? Czy tak trudno zabrać ze sobą puste opakowanie, czy butelkę?
Czy wiecie, że w ciągu roku Lasy Państwowe zbierają ok. 110-120 tys. m3 śmieci (to prawie 1000 wagonów kolejowych), na kwotę ok. 20 mln zł.
W samym Nadleśnictwie Miedzylesie corocznie zbieramy okolo 45 m3 śmieci, nie wliczajac w to ilości zebranych w ramach akcji dodatkowych. Wydajemy na ten cel łącznie ok. 30 tys. zł.
Pomóżcie nam usunąć problem śmieci z lasu. Możecie wybrać się z rodziną, zebrać 5 śmieci z lasu, wrzucić zdjęcie pod naszym postem z #zabierz5zLasu, nominować kolejną osobę.
Może forma nominacji, tym razem również zadziała?
Takim sposobem moglibyśmy mieć piękniejsze tereny, wolne od śmieci, które są: śmiertelnym zagrożeniem dla zwierząt, mogą przyczyniać się do powstania pożarów, powodują skażenia gleb, szpecą krajobraz, wystawiają okolicznym mieszkańcom niechlubne świadectwo.
Czy przyjmujecie wyzwanie?
A tak na koniec, czy ktoś z Was myslał nad tym ile rozkłada się wyrzucony papier, puszka, skórka po bananie, plastik lub szkło? Pewnie nie!
Bądźmy świadomi tego co robimy. Zadbajmy o naszą planetę, nasze lasy, nasz krajobraz 
 
Tekst. J.Krawiec,
Fot.: M.Kępa, S.Kowal, J.Krawiec, R.Kulak, M.Zdyb, J.Haniszewski