Wydawca treści Wydawca treści

Śnieżnik

To najwyższy szczyt w naszym regionie, 1426 m.n.p.m. i jest to ważny punkt, który warto rozważyć planując przyjazd w Sudety. Widok zarówno na sam szczyt, jak i widok ze szczytu na panoramę jest niepowtarzalny. Uroków temu miejscu dodają skały i urokliwe kompleksy leśne stanowiące jednolitą całość.

Wejście na Śnieżnik można rozpocząć z Międzygórza, Jodłowa, Czarnej Góry lub od strony naszych zagranicznych sąsiadów - od strony Czeskiej.

Śnieżnik może być docelowym miejscem wyprawy, ale też może stanowić atrakcję na drodze w kierunku Trójmorski Wierch lub Czarna Góra. Pod szczytem znajduje się schronisko gdzie może dobrze zjeść i zatrzymać się na nocleg lub krótki odpoczynek. Podążając w stronę szczytu będziecie poruszali się po terenie Rezerwatu Przyrody Śnieżnik Kłodzki, który został utworzony dla zachowania i ochrony najwyższego wzniesienia w Sudetach Wschodnich z roślinnością zielną, która reprezentuje górskie rośliny i gatunki elementu karpackiego. Rezerwat położony jest na terenie dwóch Nadleśnictw. Na połaciach występuje wiele rzadkich i cennych gatunków roślin, jednym z nich jest m.in. fiołek sudecki oraz jeden z podgatunku pierwiosnki wyniosłej - endemit na skalę światową.

Pamiętajmy aby samochody pozastawiać na wyznaczonych parkingach i miejscach postojowych, tak aby nie utrudniać przejazdu dla jednostkom GOPR i Straży Pożarnej.

Po drodze napotkacie rozmaite zwierzęta i rośliny, w tym również gatunki rzadkie i chronione. Należy pamiętać, że to my jesteśmy gośćmi w ich domu więc zadbajmy o ich spokój a odwdzięczą się nam zadowoleniem z obcowania z dziką przyrodą.