Wydawca treści Wydawca treści

Wodospad Wilczki i Międzygórze

Jeśli planujecie przyjechać w nasze strony to Wodospad Wilczki powinien być punktem obowiązkowym. Wodospad, dawniej zwany Wodogrzmoty Żeromskiego, to unikalne zjawisko przyrodnicze. Niektórzy nawet mówią cud natury. Otoczony pięknym kompleksem leśnym z  wiekowymi drzewami przywołujący las jaki dawniej tu rósł – całość stanowi teren Rezerwatu Przyrody. Szum potoku Wilczka słyszalny jest z każdego miejsca rezerwatu, a całości dopełnia opadająca w dół ściana wody. Zrewitalizowane ścieżki biegnące wokół wodospadu idealnie nadają się na powolny spacer i odpoczynek wśród szumiącej wody i drzew. Dzika przyroda wychylająca się z każdego zakątka rezerwatu dopełni tych wrażeń. Wieczorna aura z delikatnym romantycznym oświetleniem jest dodatkową atrakcją dla tych najbardziej zakochanych. Wodospad posiada udogodnienie dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich – wybudowana jest ścieżka o  gładkiej nawierzchni pozwalająca na wjazd bardzo blisko gardzieli wodospadu. Ponadto telebimy ustawione przy głównych wejściach na teren rezerwatu pozwalają choć trochę podglądnąć spienioną ścianę opadającej wody i niesamowity urok niepowtarzalnego wodospadu, a także zapoznać się z historią miejsca.

Rezerwat Przyrody może być miejscem waszych docelowych spacerów lub stanowić atrakcję na drodze dłuższej wyprawy. Wodospad znajduje się w Międzygórzu – które jak na miejscowość wypoczynkową samo w sobie jest perełką z unikalnym klimatem dawnej architektury sudeckiej. Bardzo często porównywanej do architektury tyrolskiej lub szwajcarskiej. W takim też stylu wzniesiona jest część zabudowy mieszkalnej i hotelowej. Przez teren Międzygórza prowadzą liczne szlaki turystyczne m.in. w kierunku Śnieżnika. Jedna ze ścieżek w samym rezerwacie Wodospadu Wilczki prowadzi również do Ogrodu Bajek i sanktuarium Maria Śnieżna w Marianówce.

W Międzygórzu znajduje się pole biwakowe, gdzie możecie rozbić się z namiotem, kamperem lub po prostu na chwilę zatrzymać pod wiatą wyposażoną w stoły i ławy. Jest to teren Lasów Państwowych zatem korzystanie z pola biwakowego jest nieodpłatne.

W Międzygórzu możecie oczywiście dobrze zjeść. Oferta jest bardzo szeroka i dostępna na każdą kieszeń. Każdy pensjonat ma w swojej ofercie dania, które zadowolą zarówno mięsożerców jak i wegan.

Można wypożyczyć rower i pojeździć po terenie leśnymi ścieżkami lub skorzystać z oferty Single Track, która na ten moment jest tak rozbudowana, że aby objechać całą trasę jeden dzień nie wystarczy.

Pamiętajmy, aby samochody pozastawiać na wyznaczonych parkingach i miejscach postojowych, tak aby nie utrudniać przejazdu  jednostkom GOPR i Straży Pożarnej.

Po drodze napotkacie rozmaite zwierzęta i rośliny, w tym również gatunki rzadkie i chronione. Należy pamiętać, że to my jesteśmy gośćmi w ich domu więc zadbajmy o ich spokój a odwdzięczą się nam zadowoleniem z obcowania z dziką przyrodą.