Wydawca treści Wydawca treści

Czynna ochrona pszczół w Nadleśnictwie Międzylesie

Na terenie Nadleśnictwa Międzylesie realizowany jest program ochrony pszczół pod nazwą Bartnicy Sudetów. Jego głównym celem jest wzmocnienie drzewostanów poprzez zwiększenie liczebności drzew biocenotycznych (głównie lip jaworów) i stworzenie siedlisk dla pszczoły miodnej, która licznie występuje na terenie Nadleśnictwa – szczególnie tej charakterystycznej dla terenów Polski, a której niestety coraz mniej jest w naszych lasach. W związku z tym na terenie Nadleśnictwa Międzylesie zamontowano 1000 szt. kłód bartnych (sztucznych dziupli wydrążonych w drewnie świerkowym), które na wzór dawnego bartnictwa, stanowią idealną bazę gniazdowania pszczół miodnych, ale też wielu innych gatunków organizmów leśnych, w tym chronionych prawem.

Sztuczne dziuple można spotkać wędrując w zasadzie po wszystkich ścieżkach i szlakach na terenie Nadleśnictwa Międzylesie. Zarówno w Masywie Śnieżnika jak i Gór Bystrzyckich.

Dziuple zawieszone są wysoko na drzewach. Proponujemy prowadzenie obserwacji wypatrując jakie zwierzęta mieszkają w dziuplach. Z pewnością liczne gatunki ptaków i innych gryzoni ale przede wszystkim spotkacie pszczoły miodne. Jeśli nie będziemy ich niepokoić będą zupełnie niegroźne, zajęte własnymi sprawami. Z pewnością uatrakcyjni to każdą górską wyprawę, tym bardziej, że szlaki turystyczne zostały wyposażone w tablice edukacyjne poświęcone ochronie pszczół – takiej dawki wiedzy, ciekawostek o pszczołach i innych zapylaczach oraz możliwości ich ochrony, nie znajdziecie nigdzie indziej.

Pamiętajmy aby samochody pozastawiać na wyznaczonych parkingach i miejscach postojowych, tak aby nie utrudniać przejazdu dla jednostkom GOPR i Straży Pożarnej.

Po drodze napotkacie rozmaite zwierzęta i rośliny, w tym również gatunki rzadkie i chronione. Należy pamiętać, że to my jesteśmy gośćmi w ich domu więc zadbajmy o ich spokój a odwdzięczą się nam zadowoleniem z obcowania z dziką przyrodą.