Wydawca treści
Góra Czerniec
Planując wyprawę na Czerniec możemy wejść na wzniesienie z trzech stron: z parkingu pod Gniewoszowem, gdzie dostępne mamy również ruiny Zamku Szczerba i Solną Jamę, z Międzylesia w kierunku przełęczy Spalonej oraz od schroniska w Spalonej w kierunku Międzylesia. Każda zaproponowana trasa dostarczy nam przyjemności z leśnego spaceru, tym bardziej że szlaki w tym regionie nie są tak uczęszczane jak w rejonie Masywu Śnieżnika. Jeśli cenicie sobie intymność obcowania z dziką przyrodą gorąco polecamy wybrać właśnie ten kierunek górskich wędrówek. Należy pamiętać, że nie ma tu dobrze rozwiniętej infrastruktury i oprócz gospodarstw agroturystycznych w okolicznych wsiach pomiędzy Międzylesie, a Spaloną trudno będzie o uzupełnienie zapasów, ponieważ szlaki prowadzą terenami leśnymi.
Położenie góry Czerniec sprawia, że z samego szczytu mamy jedyny i niepowtarzalny widok jednocześnie na Góry Bystrzyckie i Masyw Śnieżnika. Polecamy zabrać ze sobą lornetkę i aparat, bo jeśli pogoda i widoczność dopiszą, to będzie co oglądać...
Pamiętajmy aby samochody pozastawiać na wyznaczonych parkingach i miejscach postojowych, tak aby nie utrudniać przejazdu dla jednostkom GOPR i Straży Pożarnej.
Po drodze napotkacie rozmaite zwierzęta i rośliny, w tym również gatunki rzadkie i chronione. Należy pamiętać, że to my jesteśmy gośćmi w ich domu więc zadbajmy o ich spokój a odwdzięczą się nam zadowoleniem z obcowania z dziką przyrodą.