Wydawca treści
Solna Jama, Zamek Szczerba i Jedlnik
W regionie Gór Bystrzyckich, nieopodal wsi Gniewoszów, znajdują się dwie warte uwagi atrakcje:
Ruiny Zamku Szczerba - twierdzy położonej wysoko na gnejsowej skale. Wzniesiona w XIV w. stanowiła ważny punkt obronny dla przechodzącego w regionie szlaku handlowego. Zamek otoczony jest wyjątkowymi drzewostanami jesionowymi i wiązowymi, przez które przebiega górski potok Głownia. Na trasie do Gniewoszowa znajduje się parking, gdzie można zostawić auto i pieszo udać się na górę zamkową.
Solna Jama – to punkt, który należy połączyć razem ze zwiedzaniem ruin zamku Szczerba. Więc kiedy już zwiedzimy zamek nadal poruszamy się szlakiem niebieskim. Solna Jama to niewielka jaskinia, o której pierwsze wzmianki datowane są na XVIII w. Jeśli chcemy wejść do środka należy zabezpieczyć się w latarki oraz kaski, bowiem jaskinia jest dość ciasna.
Niebieskim szlakiem możemy wędrować dalej w kierunku przełęczy Spalonej, mijając po drodze górę Czerniec – jest to jednak dłuższa wyprawa i należy ją dobrze zaplanować.
Z parkingu możemy przejechać przez wieś Gniewoszów i w odległości ok. 1 km od wsi znajduje się wzgórze Jedlnik z wbudowanym obeliskiem upamiętniającym wyprawę króla Polski Jana III Sobieskiego na Wiedeń w 1683r. zakończoną ostatecznym pokonaniem Imperium Osmańskiego. To na tym wzgórzu król Sobieski zgromadził armię. Jak zapisane jest w kronikach, ciągnął za sobą wozy wypełnione lokalnym zielem, których na wzgórzach Gniewoszowa nie brakuje. Mowa o bluszczyku kurdybanku, który miał wtedy wspomagać odporność wojaków, a także używany był w leczeniu bitewnych ran.
Pamiętajmy aby samochody pozastawiać na wyznaczonych parkingach i miejscach postojowych, tak aby nie utrudniać przejazdu dla jednostkom GOPR i Straży Pożarnej.
Po drodze napotkacie rozmaite zwierzęta i rośliny, w tym również gatunki rzadkie i chronione. Należy pamiętać, że to my jesteśmy gośćmi w ich domu więc zadbajmy o ich spokój a odwdzięczą się nam zadowoleniem z obcowania z dziką przyrodą.